Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
Afyonkarahisar Belediyesi’nde Toplu Sözleşme Görüşmeleri Tamamlandı
22 Ocak 2014 Çarşamba 14:04
Afyonkarahisar Belediyesi’nde Toplu Sözleşme Görüşmeleri Tamamlandı
Afyonkarahisar Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında düzenlenen 16. dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı.
Yeni sözleşme ile belediye çalışanlarının maaşları ile birlikte, aile ve sosyal haklar konusunda yapılan yardımlarında miktarları da arttırıldı.
Toplu görüşmelerde varılan uzlaşmaya ilişkin protokol, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile Belediye-İş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin arasında imzalandı. Uzun müzakereler sonucu hazırlanan Afyonkarahisar Belediyesi 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, Afyonkarahisar Belediye Meclisi toplantı salonunda düzenlenen bir törenle imzalandı. Törende konuşan Belediye-İş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Yücel Şahin'in toplu sözleşme görüşmelerinin olumlu geçtiğine kaydederek, “Oldukça verimli geçen müzakereler sonunda yeni sözleşmemizde aile yardımını sosyal kalem altında öngördük. Bunun yanında yakacak, bayram, giyim yardımı ve yemek bedelinin 3.60 lirasını sosyal pakete attık. Toplam 408 lira olan bu paketin üzerine başkanımızla görüşerek 152 lira ilave ücret yaparak bu rakamı 560 liraya çıkarttık. Bundan sonra da yüzde 5'er 5'er 6'şar aylık üç yıllık bir sözleşme bağlandı. Üç yıllık enflasyon ortalaması aşağıda olursa, enflasyon farkı tekrar 3. yılın sonunda yansıtılacaktır. Yemek yardımını 7 liraya çekmiştik, birinci yıl 8 lira, ikinci yıl 9 lira ve üçüncü yıl 10 lira yemek yardımı anlaşılmıştır" dedi.

“BİRBİRİMİZE DESTEK OLMAYA GAYRET ETTİK”
Törende konuşan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise, 5 yıllık görev süresi boyunca toplumun tüm kesimleriyle bir ve beraber olduklarını söyleyerek, “Gerek sendika başkanımız, Yücel bayin, gerekse de Türk- İş İl Temsilcimiz Muharrem bey, hem yönetim tarzımızı, hem de işçi sendikaları ile olan ilişkimizi çok güzel bir şekilde ifade ettiler. Biz, siyasi parti il başkanlığı dönemimizde de gerçekten toplumumuzun her kesimi ile özellikle işçilerin çok değerli temsilcisi olan sendika başkanlarıyla seviyeli bir birliktelik götürdük. Acı günlerimizde, tatlı günlerimizde birbirimize destek olmaya gayret ettik. Nitekim özellikle işçilerin yaşamını ilgilendiren konularda da Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın işçi sendikaları ile sürekli bir olduğunu, beraber olduğunu, müzakereler yaptığını da bizzat gözlemliyoruz" dedi.

“ALDIĞINIZ PARALAR ALNINIZIN TERİDİR”
Dönem içerisinde Belediye- İş Sendikası ile istişare içerisinde bulunmaya özen gösterdiklerini dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban, şunları söyledi;
"Afyonkarahisar'da yine ilk defa gerek yurt içi, gerekse yurt dışı geziler düzenledik. İlk defa personelimizi çekilişle umreye gönderdik. İnşallah yeni dönemde de bu uygulamalarımız devam edecek. Sizlerin temsilcisi olan Belediye-İş Sendikamızın hem başkanı hem de yönetim kurulu üyeleri ile her konuyu beraber çözümledik. Kömürlü evde oturan işçimiz, hemen hemen neredeyse kalmadı diyebiliriz. İşçilerimize yaptığımız kömür desteği, her sene ciddi kafa ağrıtıyordu. Çoğu personelimiz evi sobalı olmadığından dolayı bu kömürü ya apartmanla anlaşma yöntemine, ya bir yakınına, ya da piyasaya satma gereği duyuyordu. Bu sıkıntıyı da sendikamızın teklifi ile bir çözüme bağlamış olduk. Aldığınız paralar anlımızın teridir, hakkımızın, emeğimizin karşılığıdır, emek kutsaldır, hep de bizim tarafımızdan kutsalda görülmeye devam edecektir. Allah, ananızın ak sütü gibi aldığınız helal ücretlerinizi, eşinizle, çocuklarınızla sağlık, afiyet, mutluluk içerisinde yiyebilmeyi nasip etsin. Toplu sözleşmemiz, belediyemize, sendikamıza, çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İmza törenine Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, Bem- Bir- Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Murat Gürsan, Türk Harbiş Sendikası Afyonkarahisar Şube Başkanı Nihat Koçak, Belediye Başkan Yardımcıları Ayfer Örten, Ziya Arı, Sabri Demirkapu, belediye birim amirleri, Belediye-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri ile sendika temsilcileri katıldı.
Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
ŞEHİR HABERLERİ
YAZARLAR
ALINTI YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET
Yenilenen web sitemizi nasıl buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
İdare Eder
Kötü
Anket Sonuçları

Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2019 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR