Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
Valilik, Gümüşhanevi Hazretleri'nin evini arıyor-GÜMÜŞHANE
12 Eylül 2013 Perşembe 11:14
Valilik, Gümüşhanevi Hazretleri'nin evini arıyor-GÜMÜŞHANE
Gümüşhaneli büyük İslam alimi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri'nin doğduğu evi tespit etmek ve gün yüzüne çıkarmak için Valilik tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.
Gümüşhanevi Hazretleri'nin Eskibağlar Mahallesi, Kömürcüoğlu Sokak'ta tespit edilen eviyle ilgili kadastro çalışmaları yapılırken, bu çalışma ile ada ve parseli tespit edilen alanın geriye dönük olarak da kime ait olduğu belirlenecek.
Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri'nin ablasının torunu ve 4. kuşak yakını olan emekli öğretmen Mükerrem Kömürcüoğlu, annesinin ve amcasının beyanına dayanarak Gümüşhanevi Hazretleri'nin doğduğu evin kendi evlerine bitişik olan yer olduğunu belirterek, yapılan çalışmaların biran önce sonuçlanmasını istedi. Gümüşhanevi Hazretleri'nin burada doğduğunu, 10 yaşına doğru Trabzon'a gittiğini, Of'ta ve Bayburt'ta da kütüphaneler kurduğunu, ayrıca da Rus işgali sırasında müridleri ile cephede mücadele ettiğini kaydeden Kömürcüoğlu, Bayburt'ta bulunan kütüphanesindeki eserlerinin Rus işgali sırasında yağma edilerek Leningrad kütüphanesine götürüldüğünün iddia edildiğini söyledi.
Çocukluğu döneminde annesinin Gümüşhanevi'nin evinin yanından geçenlerin dua ettiğini kendisine anlattığını dile getiren Kömürcüoğlu, "Annem evin yanından geçenlerin burada dua ettiklerini söylerdi. Daha sonra amcam buraya geldiğinde tam bizim evin bitişiğinin Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi hazretlerinin doğduğu ev olduğunu söyledi" dedi.

Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
ŞEHİR HABERLERİ
YAZARLAR
ALINTI YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET
Yenilenen web sitemizi nasıl buldunuz ?
Çok Güzel
Güzel
İdare Eder
Kötü
Anket Sonuçları

Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2019 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR